sobota, 27 grudnia 2008

ANNA NACHER : WORKSHOPS Vol.1


Od czasu do czasu Ania prowadzi warsztaty i nazywają się od czasu do czasu - Odzyskać głos. Nie jest to nauka śpiewu, nie jest to umuzykalnienie dla początkujących ale wspólna praca z emocjami i innymi barierami jakie pojawiają się w chwili kiedy chcemy swobodnie operować naszym głosem : krzyczeć, śpiewać, mówić, lamentować i szeptać. Wszyscy tego potrzebujemy i wszyscy mamy mniejsze lub większe problemy. Bywa, że część zajęć prowadzimy razem i do warsztatu Ani dodajemy kreatywne zabawy z instrumentami i inne elementy. Warsztaty Ani powstały z Jej własnych potrzeb i doświadczeń i są bardzo osobistą i bezpośrednią formą. Dla przybliżenia tego co na warsztatach się dzieje wybrałem kilka fragmentów zajęć nagranych podczas sesji w Słowenii (Festiwal Sajeta) oraz w karpackim ośrodku Sopatowiec w Beskidzie Sądeckim, a także podczas warsztatu prowadzonego przez nas na Kaszubach.
Na płycie znajdziecie 9 fragmentów naszych warsztatów, które słucha się całkiem dobrze i są one wynikiem intensywnych zajęć. Rejestracje te są także przykładem na to, że aby "odzyskać głos" powinniśmy zacząć od uważnego słuchania siebie i innych. To naprawdę niesamowite jak grupa różnych ludzi zaczyna pracowac razem i jakie daje to wyniki, także w sensie muzycznym. Warsztaty Ani trwają od kilku godzin (w wersji mini) do tygodnia. Idealny czas, to 3-4 dni zajęć. Takie warsztaty są normą w ramach Festiwalu Sajeta w słoweńskim Tolminie, gdzie Ania pracuje od kilku lat z grupą wspaniałych ludzi ale także w Sopatowcu. Płyta ma zatem także wymiar dokumentacyjny. Starałem się wybrać te fragmenty warsztatów, które są bardzo bliskie naszej własnej muzyce nagrywanej w ramach Karpat Magicznych lub mojego projektu Cybertotem.
Płyta nosi numer katalogowy 012 i wyprodukowaliśmy ją w 2006 roku. Na kopercie i samej płycie Bogdan Kiwak umieścił swoje fotografie z warsztatów Ani jakie wykonał w Tolminie (Sajeta Fest. 2006), główną fotę na okładce wykonałem w 2005 roku i znajduje się na niej "grupa tolmińska". Na YouTube można znaleźć fragment video z "delavnicy" (warsztatu) Ani podczas prezentacji w Tolminie, w sierpniu 2008.

Brak komentarzy: