poniedziałek, 28 października 2013

LONG WAVES / LONG STRINGS INSTALLATION


Wydawnictwo powstawało dwa lata i było już zapowiadane w 2012 roku.
Płyta zawiera wybór rejestracji brzmienia instrumentów wykonanych dla nas lub przez nas, unikatowych, potraktowanych indywidualnie w sposób eksperymentalny i bez planu aby powstałe nagrania miały tworzyć spójną całość, jak to bywało dotąd w naszych głównych realizacjach płytowych.
Zbiór rejestracji (nazwaliśmy go WORKS) otwierają dwa nagrania wykonane systemem field recordings w okolicy Osiedla Europejskiego w Krakowie, gdzie szukaliśmy interesujących brzmień daxophonu w połączeniu z plastikową rurą budowlaną. Nagranie obejmuje głównie daxophon potraktowany smyczkiem i umieszczony na początku rury, ale w sposób nie zamierzony zostało ono wzbogacone dźwiękami otoczenia i stworzyło to interesującą sytuację soniczną.
Następne dwa nagrania obejmują solowe realizacje studyjne na soundsystem złożony z wykonanych specjalnie dla naszego projektu urządzeń nazwanych Badoog - opartych o prosty generator elektryczny (dwa modele: podstawowy i wspomagany fotoogniwem) oraz urządzenie nazwane przez nas Motophonem, rodzaj generatora z wykorzystaniem kilku małych silników elektrycznych.
W skład soundsystemy wchodzą także urządzenia pogłosowe. Nagranie zostało zrealizowane z pomocą dużego głośnika i zapisu studyjnego.
Kolejne dwa nagrania pochodzą z bogatego archiwum nagraniowego (kilka różnych miejsc w Polsce oraz Berno w Szwajcarii) eksperymentów dźwiękowych na zaprojektowaną i zbudowaną samodzielnie instalację: long strings installation złożoną z trzech strun o długości około 18-20 m. Jedno z nagrań przynosi brzmienie z pomieszczenia o charakterze industrialnym, drugie z wnętrza kościoła ewangelickiego. Eksperymenty prowadziliśmy także w terenie otwartym (park miejski) i ich dokumentacja jest dostępna częściowo jako pliki audio/video. Instalacja strunowa zaprezentowana na płycie jest traktowana akustycznie. Ostatnie nagranie w tym zestawie przeglądu części naszych prac dotyczących brzmienia nowych instrumentów i badania środowisk brzmieniowych (ale także technik rejestracji) to prezentacja archaicznego instrumentu używanego w paleolicie: żuchwy jelenia oraz mieszków nasiennych kłokoczki południowej. Obydwa bio obiekty pochodzą z karpackiej strefy brzmieniowej, nad którą pracujemy od lat poza głównym nurtem naszych muzycznych działań (zobacz np. CD - Monografie instrumentów karpackich Vol.I /Vol.II)

Płyta jest umieszczona w pudełku o wymiarze ok. 19 x 14 cm z okładką zaprojektowaną przez Tomka Rolnika Czermińskiego oraz wkładką z opisem poszczególnych nagrań i fotografiami instrumentów.
Płyta ma charakter dokumentacyjny i planujemy wydanie następnej z realizacjami na inne instrumenty wykonane dla nas lub przez nas wg. naszych projektów (np. prace z harfami wiatrowymi...).
Dystrybucja płyty jedynie www.serpent.pl oraz bezpośrednio przy okazji koncertów.
Prapremiera płyty, prezentacja instrumentów i eksperyment z instalacją lira rowerowa zaplanowana jest na 28.XI.2013 r. w Czajowni na krakowskim Kazimierzu.
Uwaga - dopisek z 29.11.2013 r.: prezentacja płyty odbyła się jak zaplanowano i przyniosła ona premierowe uruchomienie instalacji LIRA ROWEROWA wg. idei Juliana Antonisza (rysunek z Pomysłownika podpisany: lutnia rowerowa).

Brak komentarzy: