niedziela, 8 marca 2009

International Improvisation Supergroup


Z inicjatywy Jacka Slaskiego - dziennikarza, wydawcy, muzyka i kuratora berlińskiej Galerii Zero, powstał projekt IIS : Anna Nacher, Harri Sjostrom, Wolfgang Seidel, Marek Styczyński.
Spotkaliśmy się w Berlinie i już pierwsza próba, jaka odbyła się 19.04.2007 roku w sali BALLHAUS NAUNYN, pokazała, że rozumiemy się świetnie w przestrzeni free music.
Harri Sjostrom to "maszyna" improwizacji saksofonowej i muzyczny partner wielu sław amerykańskiego jazzu. Wolfgang Seidel jest nietuzinkowym perkusistą grającym na przebogatym zestawie bębnów, werbli, gongów, czyneli i marimbie (!). Ale nie tylko... tworzy także instalacje dźwiękowe (np. instalacja D.I.A.L.O.G) i współpracuje z Conradem Schnitzler'em (współzałożycielem Tangerine Dream i Kluster...!), jednym z najważniejszych postaci awangardy elektronicznej w Niemczech.
Po udanym koncercie w Ballhaus Naunyn (zarejestrowanym w znakomity sposób oraz udokumentowanym na video), wszyscy muzycy wrócili do własnych zajęć i nie udało się, jak dotąd, projektu Jacka ożywić na innych scenach...
Aby został ślad po tym projekcie, a może też dla dania mu nowej szansy, postanowiliśmy ujawnić płytę, opracowaną wcześniej jako demo IIS. Zawiera ona robocze nagranie z próby, jakie dokonał dla nas w systemie DAT Wolfgang Seidel, podczas pierwszego spotkania 19.04.2007 r.
Do tego sposobu komunikowania się muzyką, brzmieniem i sposobem kolektywnej improwizacji bardzo chętnie powracamy. Dlatego też postanowiłem opublikować zapis pierwszego spotkania i jego muzycznych efektów (w 100 % improwizowanych) co daje pojęcie o muzyce jako języku.
Więcej informacji oraz archiwalne foty z tego projektu (oraz z akcji muzycznych Conrada Schnitzler'a i Wolfganga Seidel'a) możecie szukać w archiwum Galerii Zero.
Numer katalogowy płyty to WFR 023/2009.

Brak komentarzy: