piątek, 19 listopada 2010

Ahkka - Sitasjaure - Stora Sjofallets


Jest to trzecia płyta z serii tundrowych nagrań terenowych Anny Nacher. Po Vaggi Varri - tundra soundwalk (WFR 030, wydana w 2009 roku jako plon wyprawy za Krąg Polarny w lipcu tego roku) i Jokkmokk - winter soundwalk (WFR 031 wydana w pażdzierniku 2010 jako plon zimowego pobytu w Jokkmokk za Kręgiem Polarnym) płyta pt. Ahkka - Sitasjaure - Stora Sjofallets : summer soundwalk, przynosi nagrania głosów ptaków i brzmienia otoczenia zarejestrowane podczas letniej wędrówki po tundrze, odbytej na przełomie czerwca i lipca 2010 roku. Tym razem płyta jest bardzo krótka (33 części o łącznym czasie 15'47") ale zawiera nagrania interesujących ptaków tundrowych; pardwy mszarnej, pardwy górskiej, siewki złotej i kilku innych gatunków. Głosy pardwy mszarnej i siewki złotej są głosami z naszej historii - obydwa gatunki kiedyś żyły w Polsce, ale wyginęły około 100 lat temu i mają u nas status ptaków wymarłych!
Płycie towarzyszy opis ptaków, który w szerszej wersji opublikowało pismo Dzikie Życie (nr 12/198 2010) wraz z kilkoma fotografiami wykonanymi przez Marka Styczyńskiego. Płyty ułożyliśmy w pewien cykl ważny dla Północy: pierwsza płyta to dźwięki geologiczne (woda), druga płyta to dźwięki kulturowe (joik, jarmark, współczesna turystyka), trzecia płyta to głosy zwierząt - drugi po geologicznym - świat brzmień dzikiej tundry.
Rejestracji materiału dokonano na sprzęcie cyfrowym i opracowano go (redakcja, mastering) w zawodowym studiu nagrań.
Patronat medialny nad trzema wydawnictwami przyjęły pisma: magazyn skandynawski Zew Północy, pismo kulturalne Fragile a ponadto do promocji opisywanego tytułu włączyło się pismo radykalnych ekologów Dzikie Życie.
Premiera płyt; Jokkmokk - winter soundwalk i Ahkka - Sitasjaure - Stora Sjofallets : summer soundwalk odbędzie się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (siedzibie Redakcji Pisma kulturalnego Fragile) 22 listopada 2010 roku wraz z prezentacją 1000 fotografii z zimowych i letnich wypraw do tundry Anny Nacher i Marka Styczyńskiego.
Zachęcamy do zamówienia wszystkich trzech płyt, w takim przypadku otrzymacie spory rabat i wydawnictwo bonusowe. Wydawnictwa WFR są z założenia niskonakładowe i nie mają charakteru komercyjnego. Wszystkie wpływy z zakupionych płyt pokrywają koszty dodruku i produkcji następnych tytułów.
Płyty z serii World Flag Records można zamawiać: bogdankiwak@gmail.com lub na portalu www.serpent.pl albo po koncertach Karpat Magicznych / The Magic Carpathians - płyt WFR nie znajdziecie w sklepach muzycznych.

Brak komentarzy: