piątek, 17 grudnia 2010

ENJOY TREES!


Na płycie znajdziecie 7 utworów nagranych w studiu i twórczo zmiksowanych z terenowymi nagraniami zwierząt: żubra, rysia, wilków -(Walencik) oraz siewki złotej i pardwy mszarnej (ptaków, które w Polsce wymarły) - (Nacher) oraz ropuchy paskówki i kumaka nizinnego, płazów które wymarły na terenie Puszczy Białowieskiej w ostatniej dekadzie! - (Internet - sample).
Płytę nagraliśmy w składzie:
Anna Nacher: gitara elektroakustyczna, gitara elektryczna, 12-strunowa gitara akustyczna, głos, e-bow, loopy, teksty, nagrania terenowe, muzyka.
Ula Stosio - gitara elektryczna, e-bow.
Andrzej Widota - samplery i syntezator, loopy, dzwonki, muzyka.
Marek Styczyński - fujara detwiańska, trąbita huculska, trąbka sygnałowa, flet prosty tenorowy, elektryczna tampura i śruti-box, muzyka.
Płyta jest regularnie tłoczonym wydawnictwem, eco-pack, fotografie i oprawa plastyczna - Marek Styczyński & Bogdan Kiwak, tekst nt. Puszczy Białowieskiej - Greenpeace Polska.
Rejestracja, mix i remix, mastering - Piotr Pietrzak NS Studio, XI-XII 2010.
Producent i dystrybutor : Greenpeace Polska - wydawnictwo ma charakter non-profit.
WFR 036 / 2010

VOICES FROM TIBET VOL. I


Płyta zawiera rejestrację buddyjskiej muzyki liturgicznej zaprezentowanej przez grupę mnichów związanych z tradycją jednego z najstarszych i nacenniejszych klasztorów tybetańskich DREPUNG. Mnisi przybyli z Indii aby zabiegać o wsparcie sierocińca dla dzieci uchodźców tybetańskich i dla wsparcia klasztoru Drepung. Rejestracja nie była poddawana redakcji w studiu i jest wiernym zapisem koncertu jaki odbył się 10.06.2010 roku w kościele ewangelickim w Nowym Sączu.
Mnisi zaprezentowali liturgiczną muzykę wokalną (mantry, inwokacje, techniki śpiewu alikwotowego), w której przewodził doskonały śpiewak - Tashi, znany z wielu nagrań i koncertów z gwiazdami muzyki rockowej oraz część instrumentalna, z wykorzystaniem czyneli i bębna.
Szczegóły pobytu mnichów w Polsce oraz fotografie i tekst nt. liturgicznej muzyki Tybetu (M.Styczyński) znajdziecie na: www.voicesfromtibet.pl
Płyta zawiera 38'13" zapisu i obejmuje całą muzyczną część prezentacji.
Fotografie i proj. okładki- Bogdan Kiwak z małą pomocą M.Styczyńskiego, nagranie metodą field recordings zrealizował Mirek Badura, studyjne prace przygotowawcze i mastering wykonał Piotr Pietrzak NS Studio/2010 z niewielką pomocą M.Styczyńskiego.
WFR 034/2010

niedziela, 5 grudnia 2010

7. Collective Improvisation


Na płycie znajdziecie osiem fragmentów rejestracji swobodnej improwizacji jaką z wielką przyjemnością popełniliśmy w urozmaiconym i licznym składzie: Anna Nacher (voice), Jeff Gburek (electric guitar, sound manipulation, objects), Konrad Gęca (tapes, loops, drones), duet Radio Samsara (didjeridu, kora, djembe, vocal ...), Mirek Badura (thereminovox),Ramunas Jaras (clarinet, generators, sound manipulation), Marek Styczyński (trumpet). Tytuł opowiada wszystko, co trzeba wiedzieć o tym materiale. To fantastycznie proste: różni muzycy spotykają się i improwizują razem. Tytułowe 7 bierze się z tego, że jeden plik to jedynie pytanie (AN) i odpowiedź (JG), pozostaje więc siedem wspólnych improwizacji, które są konsekwencją tego dialogu. Litery na okładce są pierwszymi literami z nazwisk muzyków; G-burek, N-acher, B-adura... itd. Istnieje wielka ilość kombinacji muzycznych, jakie ośmioro artystów może stworzyć, jeżeli tylko są gotowi.
Sesję (o nieoficjalnym charakterze) zarejestrował Piotr Pietrzak z NS Studio w warunkach "polowych" i także On dokonał masteringu. Wybór fragmentów i ich produkcja - Marek Styczyński i Piotr Pietrzak.
Okładkę płyty zaprojektował Marek Styczyński, pomysły zrealizował Bogdan Kiwak, który wykonał także fotograficzne collage na odwrocie okładki.
Płyta wyłącznie dla koneserów free form music!
WFR 033 / 2010

piątek, 19 listopada 2010

Ahkka - Sitasjaure - Stora Sjofallets


Jest to trzecia płyta z serii tundrowych nagrań terenowych Anny Nacher. Po Vaggi Varri - tundra soundwalk (WFR 030, wydana w 2009 roku jako plon wyprawy za Krąg Polarny w lipcu tego roku) i Jokkmokk - winter soundwalk (WFR 031 wydana w pażdzierniku 2010 jako plon zimowego pobytu w Jokkmokk za Kręgiem Polarnym) płyta pt. Ahkka - Sitasjaure - Stora Sjofallets : summer soundwalk, przynosi nagrania głosów ptaków i brzmienia otoczenia zarejestrowane podczas letniej wędrówki po tundrze, odbytej na przełomie czerwca i lipca 2010 roku. Tym razem płyta jest bardzo krótka (33 części o łącznym czasie 15'47") ale zawiera nagrania interesujących ptaków tundrowych; pardwy mszarnej, pardwy górskiej, siewki złotej i kilku innych gatunków. Głosy pardwy mszarnej i siewki złotej są głosami z naszej historii - obydwa gatunki kiedyś żyły w Polsce, ale wyginęły około 100 lat temu i mają u nas status ptaków wymarłych!
Płycie towarzyszy opis ptaków, który w szerszej wersji opublikowało pismo Dzikie Życie (nr 12/198 2010) wraz z kilkoma fotografiami wykonanymi przez Marka Styczyńskiego. Płyty ułożyliśmy w pewien cykl ważny dla Północy: pierwsza płyta to dźwięki geologiczne (woda), druga płyta to dźwięki kulturowe (joik, jarmark, współczesna turystyka), trzecia płyta to głosy zwierząt - drugi po geologicznym - świat brzmień dzikiej tundry.
Rejestracji materiału dokonano na sprzęcie cyfrowym i opracowano go (redakcja, mastering) w zawodowym studiu nagrań.
Patronat medialny nad trzema wydawnictwami przyjęły pisma: magazyn skandynawski Zew Północy, pismo kulturalne Fragile a ponadto do promocji opisywanego tytułu włączyło się pismo radykalnych ekologów Dzikie Życie.
Premiera płyt; Jokkmokk - winter soundwalk i Ahkka - Sitasjaure - Stora Sjofallets : summer soundwalk odbędzie się w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (siedzibie Redakcji Pisma kulturalnego Fragile) 22 listopada 2010 roku wraz z prezentacją 1000 fotografii z zimowych i letnich wypraw do tundry Anny Nacher i Marka Styczyńskiego.
Zachęcamy do zamówienia wszystkich trzech płyt, w takim przypadku otrzymacie spory rabat i wydawnictwo bonusowe. Wydawnictwa WFR są z założenia niskonakładowe i nie mają charakteru komercyjnego. Wszystkie wpływy z zakupionych płyt pokrywają koszty dodruku i produkcji następnych tytułów.
Płyty z serii World Flag Records można zamawiać: bogdankiwak@gmail.com lub na portalu www.serpent.pl albo po koncertach Karpat Magicznych / The Magic Carpathians - płyt WFR nie znajdziecie w sklepach muzycznych.

piątek, 8 października 2010

JOKKMOKK WINTER SOUNDWALK


No i jest kolejna płyta z dźwiękami otoczenia z Sapmi / Laponii! Tym razem jest to wybór rejestracji terenowych dokonanych zimą, w lutym 2010, za Kręgiem Polarnym. Większość nagrań pochodzi z legendarnego targu Saamów (ma już 400 lat udokumentowanego istnienia) w Jokkmokk, kilka sampli to nagrania dokonane na zamarzniętej Zatoce Botnickiej w pobliżu miasta Lulea. Na płycie znajdziecie 30 fragmentów nagrań z dźwiękową przestrzenią zamarzniętego jeziora i psimi zaprzęgami gotującymi się do wyścigów, jest helikopter, którym turyści lataja nad Jokkmokk i tundrą, jest też charakterystyczny dźwięk śniegu na 30. stopniowym mrozie, są dzwonki reniferów i brzmienie ciągniętych po śniegu saamskich sani ale sporo jest też inspirujących fragmentów warsztatów joiku prowadzonego przez norweskiego nauczyciela, jest też sam joik w różnych wykonaniach i trochę brzmień z imprez jakie towarzyszyły jarmarkowi Saamów. Mimo trudnych warunków rejestracje są dobrej jakości i doskonale oddają dźwiękową sferę Północy w środku zimy. Całość nagrań ma 33'09" długości.
Płycie towarzyszą fotografie Marka Styczyńskiego; namioty Saamów w Jokkmokk, fragment wielkiego muralu z Jokkmokk (bęben szamański), odświętnie przystrojony biały renifer. Płytę starannie opracowano i masteringowano w studiu NS Studio (Piotr Pietrzak i Marek Styczyński), plastycznie oprawił ją Bogdan Kiwak, a wyprodukowała Anna Nacher i Marek Styczyński dla serii World Flag i Pracowni Otwartej.
Tak jak i w przypadku poprzedniej płyty Anny Nacher: Vaggi Varri tundra soundwalk, Jokkmokk winter soundwalk swoim patronatem objęły; pismo kulturalne FRAGILE z Krakowa (www.fragile.net.pl) oraz magazyn skandynawski Zew Północy (www.zewpolnocy.pl) wydawany w Szczecinie.
Płytę znajdziecie na portalu Serpent.pl albo pod adresem; bogdankiwak@gmail.com
Dociekliwszym i naprawdę zainteresowanym kulturą Saamów polecamy teksty: Anny Nacher pt. Renifery z Oulavuolie i efekt fonografu (historia niezwykłego joiku!w kotekście mediów) - opublikowany w piśmie Fragile nr 3 (9) wrzesień 2010 oraz teksty Marka Styczyńskiego; JOIK - kod,symbol, muzyka opublikowany w magazynie skandynawskim ZEW PÓŁNOCY (nr 6 2010) oraz Muzyka (z) tundry opublikowany w piśmie Glissando nr 16 2010 (www.glissando.pl). Wszystkie wymienione pisma można dostać w sieci Empików.
Numer katalogowy: World Flag Records 031 / 2010

poniedziałek, 15 marca 2010

ACOUSMATIC PSYCHOGEOGRAPHY


Pierwsza regularna płyta CD wydana w serii World Flag Records (028/2010) i 12-sta regularna płyta Karpat Magicznych.
Na płycie znajdziecie 5 utworów:
1/ "detournament" - 19'09"
2/ "derive" - 10'14"
3/ "sound lines" - 4'51"
4/ "drifting" - 9'48"
5/ "ley lines" - 6'08"
Total time: 50'12"
Muzyka: Anna Nacher & Marek Styczyński / improwizacja

W nagraniu płyty, zorganizowanym z okazji 10-lecia Projektu Karpaty Magiczne w górskim gospodarstwie Sopatowiec w październiku 2008 roku, wzięli udział:
Anna Nacher: gitary, głos,tampura, loops,
Marek Styczyński: gajdica, flety karpackie, mini klarnet, modyfikowane cymbały santoor, łuk muzyczny, generator Badoog sterowany światłem, bęben rytualny uchiwa-daiko z Japonii
Eric Arn: gitara elektryczna, gitary preparowane,
Andrzej Widota: sampler, syntezator, loopy, głos
W nagraniu płyty wykorzystano kilka unikalnych instrumentów tradycyjnych (gajdica, bęben uchiwa-daiko) oraz elektrycznych i elektronicznych ( generator Badoog, obiekty do preparowania brzmienia gitary i inne).
Płyta zamyka dokumentację spotkania Sopatowiec Session :
1. DVD: "Carpathian TV - Sopatowiec Session" WFR 021/2008- Waldek Czechowski
2. CDR: "Gharana" - nagrania z koncertu zagranego z okazji X-lecia KM, WFR oraz Reverb Worship, U.K.
3. CDR: "Sopatowiec Session: Report by Mirek Badura" WFR 022/2009 - WFR (premiera 15 kwietnia 2010)
4. CD: "Acousmatic Psychogeography" - WFR 028/2010 (premiera 22 kwietnia 2010)

Eric Arn: www.myspace.com/ericarnsounds www.myspace.com/primordialundermind
Andrzej Widota: www.bandlessnoise.com
Marek Styczyński: www.cybertotem.eu
Anna Nacher: www.magiccarpathians.com

niedziela, 14 lutego 2010

MONOGRAFIE INSTRUMENTÓW KARPACKICH


Z dużym opóźnieniem ale jest : płyta CD oraz opis w formie składanej "mapy" o wym. 60 x 24 cm z 28 fotografiami, mapą Karpat, szkicem źródeł pochodzenia nagranych instrumentów i bogatymi opisami w wersji polskiej i angielskiej. Na Cd jest 29 utworów lub fragmentów utworów zagranych na unikalnych instrumentach karpackich : fujarach detwiańskich, gajdicach, gajdach, fletach bezotworowych, trąbach sygnałowych, drumlach, okarynach, rogu... Udało się zaprosić prawdziwych znawców muzyki Karpat, czynnych muzyków, którzy grają koncerty daleko od domu : Józef Broda, Ostap Kostiuk (UA), Vsevolod Sadovyj (UA), Michal Smetanka (SK), Marek Styczyński, Gerard Widmer (Szwajcaria).
Płyta jest wydawnictwem non-profit i można ją dostać z autorskich zasobów jako bonus do zamówień wydawnictw WFR albo wprost u Wydawcy:Instytut Europa Karpat instytut@europakarpat.plInstytut Europa Karpat, ul. Narutowicza 9A, 33-300 Nowy Sącz, kontakt: instytut@europakarpat.pl Tel/fax: +48 (18) 4434307 Opis Projektu znajduje się na stronie: www.karpatyoffer.pl , tekst dot. tradycyjnych instrumentów muzycznych i ich roli w praktykowaniu i rozwoju muzyki jest dostępny na stronie autora : www.cybertotem.eu w dziale : Instrumenty

The Monographs of the Traditional Carpathian Musical Instruments
By Marek Styczyński
Volume 1 : CD with 29 sam
ples & booklet with 2 maps and 28 photos

The art of making traditional musical instruments is a peculiar one as the main goal of its outcome is to keep the tradition of making music alive. The instruments, in addition to their role of sustainig the non-material culture making, are also material representations of the aesthetics and technical development of the cultures they were born in (or assimilated into) and they can be regarded as the key to understaning unrecorded, archaic sounds and musical tchniques. The lack of musical notation, typical of traditional forms, is sometimes substituted for by, more or less, free interpretation of the overheard musical techniques and translating them into the language of the Western 12-tone scale with many contemporary musicians craving for simplified musical forms characterised by loudness, clear-cut rhythm and danceability. It is widely assumed that such forms are typical of non-European cultures. However, it has to be stressed that many European cultures are still marked as UNFAMILIAR, they are marginalised and they function outside the European cultural mainstream. The marginalisation of traditional cultures is often rooted in politics…(more on www.cybertotem.eu or CD booklet).
/…/ In the descriptions of the instruments presented on this CD we have included the information reflecting the problems and phenomena signalled in the previous sections. The instruments are played by contemporary musicians : Józef Broda (PL), Ostap Kostiuk (UA), Vsevolod Sadik (UA), Michal Smetanka (SK), Marek Styczyński (PL), Gerard Widmer (CH) - whose activities surpass the borders of their native regions. Their approach, on some occasions, could be described as rather individualistic. The descriptions are expanded upon and documented in the phonographic and photographic forms on the project author’s blog. Go to: worldflagrecords.blogspot.com and www.cybertotem.eu under: Instrumenty / Instruments
This project supports informal ties existing among the musicians and traditional instruments enthusiasts, thanks to whom musical traditions are preserved outside the mainstream, which contributes to the continuity and diversity of culture.
Enjoy the unique sound of the Carpathians!

wtorek, 12 stycznia 2010

VAGGI VARRI


Vaggi Varri po samsku to: Góry Doliny... Płyta jest już w obiegu. Znajdziecie na niej 23 fragmenty nagrań dokonanych podczas wędrówki po tundrze (Abisko National Park - Giebmegaisi - Nihkaluokta za Kręgiem Polarnym). Wszystkie nagrania są autorstwa Anny Nacher i mają charakter czystych rejestracji dźwięków otoczenia (chociaż to sprawa dyskusyjna i o tym jest m.innymi tekst autorki) jedynie w dwóch z nich został zanotowany dźwięk fadno, tradycyjnego klarnetu Samów, wykonanego z łodygi arcydzięgla przez M.Styczyńskiego podczas wędrówki po tundrze (zobacz na: www.cybertotem.eu w dziale etnobotanika).
Płytę wsparły dwa pisma: Fragile (Kraków) i Zew Północy (Szczecin).
Częścią wydawnictwa jest tekst Anny Nacher (wersja polska i angielska), który warty jest uważnego przeczytania gdyż mówi wiele o charakterze nagrań i podejścia do uważnego słuchania. Płyta już ma swych fanów...
Zamówienia: bogdankiwak@gmail.pl oraz www.serpent.pl (także w formacie mp3)
Vaggi Varri - tundra soundwalk / Anna Nacher World Flag Records 030/2009