poniedziałek, 14 grudnia 2009

30 !


No i nazbierało się 30 tytułów naszej "flagowej" serii... Opis nt. ekipy, która te wydawnictwa przygotowuje znajdziecie czytając wpis z 30. XII.2008 roku pt. World Flag Records Crew. Od tamtej pory do ekipy włączył się Andrzej Widota (tłumaczenia, miksy i remiksy...) a Bogdan Kiwak zyskał dodatkowy adres mailowy : bogdankiwak@gmail.com
W przygotowaniu jest już nowa płyta Karpat Magicznych pt. " Acousmatic Psychogeography". Planujemy także wydanie katalogu - książki ze zbiorem moich tekstów.Zainteresowanych naszą muzyczną działalnością zapraszamy od nowego roku na stronę : www.cybertotem.eu
Na mojej focie górski rejon na pograniczu Serbii i Bułgarii.

piątek, 11 grudnia 2009

CYBERTOTEM REMIX PROJECT c.d.


Płyta schowana jest w kopercie z tekstem nt. możliwego, leczniczego wpływu słuchania 11 utworów w sposób uważny. Oto tekst z wewnętrznej koperty :

Odtruwająca mieszanka dźwiękowo-muzyczna CRP, wzorowana na UTINAM – esencji indiańskiej (UTINAM - Oryginal Indian Essence).

Mieszanka Cybertotem Remix Project składa się z 9 składników - wibracji dźwiękowych : CENTRUM / HATI / RAMUNAS JARAS / TREPANG / DUBCORE / EMITER / WIDOTA / ACCOMPLICE AFFAIR / STYCZYŃSKI – o starannie dobranych właściwościach i w przemyślanych proporcjach. Brzmienie mieszanki nie jest zwykłym przejawem muzyki , jest to esencja muzyki o właściwościach odtruwających i zapobiegającym chorobom. Słuchając esencji Cybertotem Remix Project w świadomy sposób, oczyszczamy i harmonizujemy wszystkie poziomy naszego ciała i ducha. Liczba 9 ma znaczenie magiczne i dlatego, tylko połączenie wymienionych dziewięciu składników daje niezwykłą moc uzdrawiającą. Zaleca się przyjmowanie mieszanki CRP raz dziennie 2-3 razy w tygodniu. Proces przyjmowania mieszanki CRP można dzielić z innymi o ile jest to działanie niekomercyjne. Mieszanka CRP działa jak afrodyzjaki naturalne, zapobiega depresjom wywołanym obcowaniem z mediami, szołbiznesem i uodparnia na negatywne, kancerogenne wpływy tzw. instytucji kultury oraz skutecznie leczy zobojętnienie artystyczne, nazywane także „budyniowatością mentalną”.

Składniki mieszanki brzmieniowej CRP - odpowiadają ideowo działaniu 9 magicznych ziół : ...

i tu następuje wyliczenie roślin i ich właściwości.....

Grafika buddyjska obrazująca zjednoczenie pierwiastka męskiego i żeńskiego (słynne pośród beatników Yab-Yum...) ma unaocznić błogostan pełni pojawiający się po uważnym przyjmowaniu mieszanki dźwiękowej CRP.

poniedziałek, 23 listopada 2009

CYBERTOTEM : REMIX PROJECT


Po małych zmianach i modyfikacji okładki oddałem do produkcji płytę z remiksami i utworami zainspirowanymi dronami z moich utworów : Dolphin's Death i Cyber Totem. Na płycie znajduje się aż 11 utworów (!) co daje ponad godzinę urozmaiconych ale mocnych wrażeń. Wykonawcy i autorzy to : Centrum, Emiter, Trepang, Ramunas Jaras, DubCore, Andrzej Widota (The Band of Endless Noise), Accomplice Affair, Hati. Niektóre zespoły lub wykonawcy przygotowali kilka różnych utworów i musiałem (!) umieścić po dwa utwory : Hati, Centrum, Ramunas Jaras. Na płycie sąsiadują ze sobą utwory muzyków bardziej i mniej doświadczonych, o zupełnie innych zainteresowaniach muzycznych i poglądach na sztukę... Wraz z płytą narodził się także mój solowy CYBERTOTEM PROJECT oraz autorska strona internetowa : www.cybertotem.eu
Z prawdziwą przykrością musiałem zrezygnować z kilku nagrań (muzycy z USA, SK, CZ), które we fragmentach opublikuję na stronie Projektu Cybertotem, tam znajdą się także szczegóły nt. artystów i sesji nagraniowej.
Jedynym dystrybutorem płyty będzie od grudnia 2009 portal : www.serpent.pl

poniedziałek, 2 listopada 2009

"15 !"


To mini płytka CD z jednym utworem - to remiks muzyki granej podczas eventu "Wózek Warhola" wykonany przez Andrzeja Widotę. Płytka jest okazjonalnym dodatkiem do wydawnictwa dokumentującego Projekt : Warhol Wróć ! / Warhol Come Back! (60 x 24 cm, dwustronny druk, tekst polski/angielski, kikadziesiąt fotografii, po złożeniu o wym. 12 x 12 cm, wydany w ramach Festiwalu Karpaty Offer). Płyta jest bezpłatna i adresowana jedynie do koneserów.
Bogdan Kiwak i Anna Smoter wykonali wszystko to co było potrzebne i co widać na okładce ("wózek Warhola na tle Muzeum -manggha- !) - pierwszy nakład wykonano na przełomie pażdziernika i listopada 2009.

poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Magic Carpathians SOUNDWALK


Zainteresowanym polecam relacje (ze szczegółami technicznymi) z terenowych nagrań podczas wyprawy do Sapmi (Laponii) - daleko poza Kręgiem Polarnym na terytorium Szwecji i blisko granic z Norwegią i Finlandią. Z pewnością zaowocują one wydawnictwem i jest okazja aby prześledzić jak powstają tego rodzaju dokumentacje.
Zapraszam także do innych wpisów na temat tej wyprawy oraz do galerii fotografii powiązanych z dokładna mapą terenu wyprawy.

czwartek, 4 czerwca 2009

FOTA SOPATOWIEC



Fota na back cover płyty SOPATOWIEC CONCERT ; od lewej : Andrzej Widota, Marek Styczyński, Gosia Kacner, Anna Nacher, Eric Arn, Piotr Pietrzak , Mirek Badura czyli wszyscy bezpośrednio "zamieszani" w sesje nagraniową, koncert i celebrację 10-lecia Karpat Magicznych za wyjątkiem ekipy filmowej : Waldka Czechowskiego i Adama Wicher. Ci ostatni są na fotach towarzyszących płycie dvd : Carpathians TV - Sopatowiec Session.

czwartek, 14 maja 2009

MUZYKA TYBETU


Alicja M. podsyła mi świetne foty ze swej podróży po klasztorach w Nepalu i Indiach. Wydało mi się, że cennym uzupełnieniem do naszych nagrań ( WFR 017/2007 : "NEPAL&INDIE - field recordings by marek styczyński & anna nacher") z takich właśnie miejsc, będzie pokazanie jak wygląda sala do praktyki (ceremonie, puja ) gdzie stale jest obecny dźwięk i muzyka.
Kontakt do bogdana Kiwaka : bogdankiwak@vp.pl

piątek, 8 maja 2009

SAMBUCUS & GINKO :MANNGHA /KONCERT 2 : WABI / SABI / SHIBUMI/


To nagrania z drugiego koncertu (19.01.2007r.) Karpat Magicznych z Vlastislavem Matouskiem (flet shakuhachi) w Muzeum MANGGHA w Krakowie. Nagrania te udostępniliśmy światu w 2008 roku, poprzez małe wydawnictwo z Wielkiej Brytanii, pod tytułem " Sambucus & Ginko" (Sambucus nigra to nazwa łacińska bzu czarnego, z jego drewna buduje się fujary pasterskie, a Ginko to nasza domowa przeróbka nazwy łacińskiej Gikgo biloba - miłorząb, znany w Japonii jako "drzewo świątynne". Na naszym balkonie uprawiamy ponad 2 metrowy okaz tego drzewa.
Płyta "Sambucus&Ginko" została doskonale przyjęte i recenzowana niezwykle pozytywnie. Wydawnictwo zwyczajowo operuje małym nakładem i nie wznawia raz wydanych tytułów i dlatego, po odczekaniu roku, zdecydowaliśmy się udostępnić te nagrania w identycznej formie ( Bogdan jest autorem okładki zarówno naszej jak i angielskiej wersji płyty) z numerem katalogowym WFR 024/2009.
To jedne z najmocniejszych nagrań koncertowych Karpat Magicznych i nie nadaje się dla miłośników popu... Garstce tych, którzy nie boją się konfrontacji z Nieuchronnym... polecam!
Pierwszy koncert wydaliśmy jako WFR 005 i w opisie tego wydawnictwa (wpisy z 2008 roku) znajdziecie więcej szczegółów i link do recenzji nagrań z drugiego koncertu w "manggha".
Kontakt do Bogdana Kiwaka : bogdankiwak@vp.pl

THE CURATORS



No i już prawie gotowa jest nowa płytka z muzyką naszych przyjaciół z Berlina. To niezwykły projekt artystyczny Jacka Slaskiego i Ani Krenz z Galerii ZERO. Jacek zawsze był blisko muzyki i wcześniej czy później musiał sam spróbować! To dla naszej serii wyjątkowa płyta gdyż nie jesteśmy regularnym wydawnictwem muzycznym ale .... jest wiele powodów aby chętnym pokazać ten właśnie projekt. Zobaczcie też na www. myspace.com/thecuratorsberlin
Numer katalogowy : WFR 026/2009 ! Kontakt do Bogdana Kiwaka : bogdankiwak@vp.pl

niedziela, 26 kwietnia 2009

KONCERT NA STACJI KOLEJOWEJ -dalszy ciąg



Pink Baret grał w składzie : Pavol Kubalik (gitara, śpiew), Lubas Koptak (gitara basowa) i Martin Smatana (perkusja). W przepastnych archiwach udało się odszukać fote wykonaną w Starym Sączu (przed pierwszym wspólnym graniem "Karpat...: i "...Bareta". Naszych gości ze Słowacji oczarował sklep z "Pink" w nazwie....
Artykuł pochodzi z magazynu STANICY i zapowiada wspólny koncert i nagranie.

poniedziałek, 20 kwietnia 2009

RAILWAY STATION - CONCERT


No i jest WFR 025 czyli ćwierć setki wydawnictw naszej "Flagowej" biblioteki muzycznej! Jak przystało na wędrowców to zapis koncertu na stacji kolejowej ... Tytuł trochę kokieteryjny gdyż ta "stacja kolejowa" to jeden z ciekawszych ośrodków sztuki współczesnej w Europie, ale.... To ALE polega na tym, że jest to jednocześnie czynny przystanek kolejowy w Żylinie (SK), nazywa się STANICA czyli stacja i graliśmy tam także w czasach kiedy była lekką ruiną z wielkim dołem w miejsce podłogi !
Na płycie są bardzo starannie opracowane nagrania koncertowe ze Stanicy, lekko tylko poprawione w NS Studio. Koncert został zaaranżowany specjalnie pod te nagrania i zgromadził sporą publiczność. Pink Baret (pisownia B. specjalnie skrócona) to przytomni muzycy i koncert był całkiem interesujący.
Na okładce znajdziecie foty Bogdana, które zrobił podczas koncertu i akcji : "fotografia organiczna" obok budynku Stanicy. A to "obok budynku" to też ciekawa opowieść : to tworzący się ogród - park z zielenią ale i obiektami sztuki. Kiedyś ma to być "zvukova zahradka" czyli ogród dźwiękowy". Zaprojektowałem kilka urządzeń dźwiękowych ale .... jeszcze nie czas?!
KONTAKT do Bogdana Kiwaka : bogdankiwak@vp.pl

niedziela, 5 kwietnia 2009

KONCERT NA STACJI KOLEJOWEJ


Pracujemy z Bogdanem nad specjalnym wydaniem rejestracji koncertu Karpat Magicznych ze słowacką formacją Pink Barrett. Wszystko wymyślił, filar STANICY w Żylinie, Robo Blasko i nazywało się to początkowo : Lost Project. Do wspólnego koncertu doszło : w Starym Sączu, potem w Koszycach i na koniec w Żylinie. Robo zajmuje się fotografią i klasycznymi formami filmowymi ale zaproponował nam i PB pomieszanie wszystkiego razem w celu wytworzenia specyficznego środowiska sprzyjającego improwizacji. Koncert ze Stanicy ( S. to ośrodek sztuki współczesnej, świetnie urządzony w starym przystanku kolejowym w Żylinie...) został starannie nagrany i zmiksowany w Żylinie, a troszeczkę poprawiony w NS Studio. Pierwotnie miała to wydać Stanica ale Robo poszedł w politykę... czas ucieka i zrobimy to sami. Jeszcze trochę potrwają przygotowania ale już teraz możemy pokazać kilka fotek jakie wykonał podczas koncertu Bogdan.
(cdn...)

niedziela, 8 marca 2009

International Improvisation Supergroup


Z inicjatywy Jacka Slaskiego - dziennikarza, wydawcy, muzyka i kuratora berlińskiej Galerii Zero, powstał projekt IIS : Anna Nacher, Harri Sjostrom, Wolfgang Seidel, Marek Styczyński.
Spotkaliśmy się w Berlinie i już pierwsza próba, jaka odbyła się 19.04.2007 roku w sali BALLHAUS NAUNYN, pokazała, że rozumiemy się świetnie w przestrzeni free music.
Harri Sjostrom to "maszyna" improwizacji saksofonowej i muzyczny partner wielu sław amerykańskiego jazzu. Wolfgang Seidel jest nietuzinkowym perkusistą grającym na przebogatym zestawie bębnów, werbli, gongów, czyneli i marimbie (!). Ale nie tylko... tworzy także instalacje dźwiękowe (np. instalacja D.I.A.L.O.G) i współpracuje z Conradem Schnitzler'em (współzałożycielem Tangerine Dream i Kluster...!), jednym z najważniejszych postaci awangardy elektronicznej w Niemczech.
Po udanym koncercie w Ballhaus Naunyn (zarejestrowanym w znakomity sposób oraz udokumentowanym na video), wszyscy muzycy wrócili do własnych zajęć i nie udało się, jak dotąd, projektu Jacka ożywić na innych scenach...
Aby został ślad po tym projekcie, a może też dla dania mu nowej szansy, postanowiliśmy ujawnić płytę, opracowaną wcześniej jako demo IIS. Zawiera ona robocze nagranie z próby, jakie dokonał dla nas w systemie DAT Wolfgang Seidel, podczas pierwszego spotkania 19.04.2007 r.
Do tego sposobu komunikowania się muzyką, brzmieniem i sposobem kolektywnej improwizacji bardzo chętnie powracamy. Dlatego też postanowiłem opublikować zapis pierwszego spotkania i jego muzycznych efektów (w 100 % improwizowanych) co daje pojęcie o muzyce jako języku.
Więcej informacji oraz archiwalne foty z tego projektu (oraz z akcji muzycznych Conrada Schnitzler'a i Wolfganga Seidel'a) możecie szukać w archiwum Galerii Zero.
Numer katalogowy płyty to WFR 023/2009.

niedziela, 1 marca 2009

SOPATOWIEC SESSION DVD


DVD z numerem WFR 022 (WFR 021 jeszcze w przygotowaniu) to pierwsze nasze filmowe ujawnienie. W ok. 18-sto minutowym filmie zrealizowanym przez Waldka Czechowskiego dokumentalistę, podróżnika, badacza kultury, poetę, działacza społecznego i ekologicznego...zawarta została relacja z sesji nagraniowej na Sopatowcu, w Beskidzie Sądeckim. Sesja odbyła się z okazji 10-lecia pracy Karpat Magicznych w październiku 2008 roku. Do celebracji koncertu i nagrań zaprosiliśmy Erica Arna (Primordial Undermind, USA) i Andrzeja Widotę (The Band of Endless Noise, Ślask). Film jest relacją z sesji ale także pokazuje doskonale gospodarstwo Gosi Kacner czyli "Sopatowiec". Płytce towarzyszy obszerny opis w wersji polskiej i angielskiej oraz kilka fotek pod hasłem : Sopatowiec Session : who is who ?
Waldek świetnie uchwycił atmosferę Sopatowca i nasz system pracy, są w filmie wypowiedzi Erica, Andrzeja, samego reżysera, publiczności. My powstrzymaliśmy się tym razem od gadania...
Sesja na Sopatowcu ( w studiu i sali koncertowej zaaranżowanym w przystosowanej stodole z widokiem na Beskid Sądecki, Dunajec i Gorce) okazała się niezwykle interesująca i zaowocuje nową płytą Karpat Magicznych, płytą koncertową oraz płytką reportażową z sesji. Ta ostatnia, zrealizowana bardzo dobrze przez Mirka Badurę, jest właściwie gotowa i będzie miała numer WFR 021.
Dwa nagrania solowe Ani (w jednym pięknie i dyskretnie towarzyszy Jej Andrzej Widota) z sesji ukażą się w Holandii... ale to już inna bajka.

piątek, 30 stycznia 2009

ORGANIC PHOTOGRAPHY / ECOTONE WORKS


Płyta wraz z książeczką-albumem z serii 12x12 wydana została podobnie jak Queen of Snow (WFR 016 / 2007). Tym razem główną część wydawnictwa stanowi album fotogramów powstałych podczas akcji fotograficznych z zastosowaniem technik bezkamerowych. Fotogramy zostały wyhodowane w "uprawach" fotograficznych. Książeczka zawiera teorię i dokumentację tych akcji (także w języku angielskim), które przeprowadziliśmy w Polsce i na Słowacji. Do książeczki dodaliśmy CDR z wyborem kilku utworów skomponowanych i zrealizowanych studyjnie.
Fotogramy organiczne i wybór utworów łączy pojęcie "ekotonu", stosowane w naukach przyrodniczych na określenie strefy nakładania się odmiennych środowisk (np. morza i lądu, łąki i lasu ). W strefie tej dochodzi nie tylko do prostego nałożenia się odmiennych środowisk ale także do wytworzenia całkiem nowych jakości (nisz, gatunków, przystosowań). Z tego powodu strefy przejściowe (ekotony) są zazwyczaj bogatsze przyrodniczo. W muzyce prezentowanej na płycie łączymy brzmienie instrumentów muzycznych z nagraniami terenowymi, stosujemy nałożenia i powtórzenia oraz świadomą hybrydyzację dążąc do uzyskania nowych form i bogatszego środowiska brzmieniowego.
Podczas jednego z koncertów w Muzeum -manggha- w Krakowie, połączyliśmy improwizację muzyczną z wyświetlanymi fotogramami organicznymi.
Płyta zawiera 6 utworów o łącznej długości ok. 27 minut zrealizowanych w studiach. Numer katalogowy wydawnictwa : WFR 020 /2008.

OTHER THINGS


To jest dokładnie tak jak w podtytule : music for fun / radio / limited editions : 1998 -2008.
Płytkę opublikowaliśmy z okazji 10-lecia Karpat Magicznych i aby "nie wszystko umarło" zebraliśmy utwory wykorzystane na składankach, płytach promujących festiwale, pisma i wydawnictwa lub umieszczane jedynie w sieci. Wiele z tych utworów powstało w studiu, wymagało dużej pracy i byłoby szkoda aby muzyka ta przepadła w rozproszeniu. Wybraliśmy 12 z kilkudziesięciu utworów i wypełniły one ponad 75 minut. Nagrania pochodzą z wydawnictw, które ukazały się w : Polsce (3), we Włoszech (1), Wielkiej Brytanii (1), USA (3), Słowacji ( 1), Niemczech (1) i Szwecji (2).
Dla wielu słuchaczy to zaskakujące zestawienie odsłaniające jeszcze inne oblicze KM...?
Na okładce wykorzystaliśmy rysunek Jozefa Tusana, który wpadł mi w oko podczas kolejnej wizyty w żylińskiej Stanicy. Podmalowaliśmy tylko symbol wody i ognia oraz zagęściliśmy hamburgery wirujące wokół. Często tak właśnie czuliśmy się podczas 10-letniej podróży pojazdem Karpaty Magiczne. Uwierzcie mi : trudno zachować równowagę pośród latających hamburgerów!
Bogdan dodał jeszcze kilka fotek z koncertów i sesji nagraniowych oraz numer katalogowy WFR 019 / 2008.
P.S.
Ania i ja nie przypominamy osobnika z rysunku, rozumiemy jedynie jego sytuację.

WARSZAWA / CONCERT


Jeszcze jedno wydawnictwo zawierające fragmenty koncertu Karpat Magicznych z 2003 roku... tym razem w wyjątkowym składzie : Anna / Marek / Tomek Radziuk i Wojcek Czern. Miejsce też interesujące : Jazzgot Dramatyczny Club. Graliśmy we wszystkich trzech lokalach klubu Jazzgot w Warszawie i ten był drugim z kolei.
Płyta jest długa ( 55' 20") i zawiera swobodne improwizacje nt. kompozycji jakie znalazły się na regularnym albumie CD pt. "Euscorpius carpathicus" wydanym przez OBUH Records. Wojcek Czern to właściciel i strażnik analogowego studia i całego wydawnictwa OBUH ale także świetny muzyk. Podczas tego koncertu grał na wielkim syntezatorze Moog z pionową krosownicą i tymi wszystkimi niezwykłymi walorami starszych typów tego instrumentu. Nasze koncerty w Jazzgocie były zawsze udane i gromadziły sporo ludzi ale ten był szczególnie swobodny i inspirujący do improwizowania. W tekstach Ani jest sporo prawdy o naszym życiu w 2003 roku i fragment o makaronie...nie jest wcale reklamą! Muzycznie to były bogate czasy i do Warszawy jeszcze chciało się jechać...
Na okładce Bogdan wykorzystał nocną fotografię Pałacu Kultury i Nauki (tam mieścił się Jazzgot) w Warszawie wykonaną przez Nataszę Styczyńską oraz ksylografię z Nepalu.

NEPAL & INDIE



Seria World Flag Records powinna się zaczynać od tych nagrań... To pierwsze moje nagrania terenowe, wzbogacane oczywiście późniejszymi rejestracjami . Nie mogę jednak zapomnieć o samotnej wyprawie o 4 rano na wzgórze Svajambhunath, na skraju Katmandu w Nepalu. Sam akt rejestracji dźwięków otoczenia i uważnego słuchania (każdy kto założył słuchawki chociaż raz i słuchał otoczenia poprzez czuły mikrofon, doznał z pewnością ważnego doświadczenia świadomego słuchania) miał dla mojej muzycznej drogi fundamentalne znaczenie. Bez doświadczenia nagrań na świętym wzgórzu Svajanbhunath, nie mogła by powstać - z pewnością najlepsza płyta grupy Atman - "Personal Forest", wydana jako kaseta w Polsce, jako płyta winylowa w Niemczech i jako CD w USA !
Wcześniej miałem nieco podobne doświadczenie skupionego słuchania podczas nurkowania. Słyszy się wtedy własny puls, czuje membrany w uszach i doświadcza odmienności środowiska. Te doświadczenia posłużyły mi potem do projektowania i realizowania w studiach "niezwykłych" dla wielu brzmień. Dość wcześniej zrozumiałem, że nie jesteśmy w stanie wykreować brzmień innych niż te, które wcześniej słyszeliśmy lub odczuwaliśmy w inny sposób. Dlatego ważne jest aby uważnie słuchać ! Dlatego środowisko akustyczne akademii muzycznych wydaje mi się dość jałowe. Wszystko co tam słychać ciekawego pochodzi spoza zachodniej muzyki klasycznej. Kolejne wyprawy w Himalaje przynosiły nowe rejestracje ale także ważne doświadczanie skrajnie odmiennych środowisk akustycznych. Pierwsze nagrania terenowe włączone do muzyki realizowałem już w latach 80-tych ubiegłego wieku, pierwsze nagrania w Indiach i Nepalu zrealizowałem w roku 1991.
Pra-wydawnictwo zawierające nagrania terenowe z wyprawy w 1991 r. to była kaseta z serii FLY Music wydana około 2004 roku. To wtedy pojawiło się określenie (zawarte w tytule kasety) "muzyczny notes z podróży" i stąd się wziął tytuł naszego tekstu w Przekroju : muzyka podróżna. Z tych doświadczeń pochodzi też nasz tekst pt. Ucho w przestrzeni, opublikowany w magazynie Architektura&Bussines. Przy redakcji materiału na wspomnianą kasetę do nagrań terenowych dodałem studyjną prezentację brzmienia instrumentów tybetańskich zrealizowaną w studiu -Dworek Białoprądnicki- w Krakowie.
Wraz z kasetą pt. Buddyjska Muzyka Tybetu, były to pierwsze i jedyne ówczesne wydawnictwa z tego kręgu kulturowego, opracowane i wydane w Polsce. Modyfikacją tej kasety była płyta CD dodana do naszej książki pt. "Ucho Jaka - muzyczne podróże od Katmandu do Santa Fe" (Bezdroża 2003) oraz mini CD pt. "Tibet Vibes 2008", wydany i rozprowadzany bezpłatnie w ramach kampanii na rzecz kultury Tybetu przy tzw.: sportowej (!?) olimpiadzie w 2008 r.
Płyta wydana w serii WFR (WFR 017/2007) zawiera opisane, wczesne nagrania terenowe uzupełnione rejestracjami z wyprawy do Nepalu w 1999 roku. Spotkaliśmy wtedy młodziutkiego tulku w starym klasztorze w Dolnym Mustangu. Zaśpiewał nam wraz z chłopcami-mnichami na dachu tej gompy... magic Himalayas for Magic Carpathians ! OM !
Płyta ozdobiona jest wizerunkiem Buddy siedzącego pod drzewem Bodhi , jest to nawiązanie do jednej z rejestracji terenowej ; śpiewu ptaków w koronie symbolicznego drzewa Bodhi z Sarnath Park w Indiach, któremu uparcie towarzyszyły odgłosy pracy wiertarką...

QUEEN of SNOW


To pierwsze wydawnictwo w naszej serii nieco inaczej opakowane i zawierające książeczkę o wymiarach 12x12 cm. Książeczka okazała się konieczna dla udokumentowania cyklu działań . Były to : specjalnie zaaranżowane sesje fotograficzne z udziałem fotografika Bogdana Kiwaka, zimowe nagrania terenowe o różnym charakterze ; rejestracja dźwięków otoczenia i kreowanych dźwięków otoczenia, praktyka komponowania w czasie realnym oraz terenowe badanie tego, co najlepiej oddaje autorskie określenie - "soundtaste".
Na realizację utworu "Queen of Snow : Winter Carpathians Soundtaste" złożyły się cząstkowe prace wykonane pomiędzy 2004 a 2007 rokiem!
Warstwa muzyczna to brzmienie zamarzniętego Dunajca, improwizacje głosowe (lamentacje) oraz próbkowanie dźwięku (sampling), zapętlanie próbek (loops) zrealizowane przez Annę Nacher oraz improwizowane partie wykonane na analogowym generatorze Badoog przez Marka Styczyńskiego.
Podczas naszego "soundwalk-u" nad brzeg Dunajca było 15 stopni mrozu! Zarejestrowaliśmy w tych warunkach dźwięki łamiącego się lodu, płynącej kry, śniegu, płynącej w przeręblach przechłodzonej wody, a także brzmienie rozpadania się cieniutkich tafli lodu i odgłosy stukania soplami w grubą pokrywę lodową skuwającą rzekę. Rejestracje dźwięków otoczenia miały na celu uchwycenie zimowego brzmienia Dunajca dla sprecyzowania różnicy pomiędzy brzmieniem otoczenia (środowiska brzmieniowe, krajobraz akustyczny) w lecie i zimie. Takie różnice są postrzegane przez rdzenne kultury i np. u Innuitów dostosowuje się do nich techniki ekspresji : " Inuit vocal techniques underscore this relationship to the environment, especially as regards the acoustic environment" (...) "The summer soundscape is dense compared to winter, when the silence of the ice pack hangs heavily, disturbed only by the whistling wind".- Philippe Le Goff (cytaty z rozdziału katalogu sztuki Innuitów pt. "Innuit -when words take shape").
Utwór, w wersji zanotowanej na płycie, ma 23' 30'' długości i jego początkowy fragment można usłyszeć na www.myspace.com/carpathians.
Praca przy projekcie Queen of Snow była dla nas bardzo owocna i posłużyła do zbudowania nowej przestrzeni działania, bliskiej praktyce psychogeografii.
Nakład wydawnictwa jest limitowany i numerowany.

czwartek, 29 stycznia 2009

STOCKHOLM CONCERT


Po raz pierwszy do Szwecji dopłynęliśmy promem w maju 2003 roku... W kolejce do odprawy paszportowej i celnej otaczał nas tłum rodaków uzbrojonych w wędki... Nigdy nie widziałem więcej wędkarzy razem ! Okazało się, że wędka w garści miała uwiarygadniać odpowiedź na pytanie : w jakim celu przybył pan do Szwecji? Każdy facet odpowiadał krótko : "fiszing" i wywijał wędką. Wszyscy "wędkarze" mieli wąsy i spracowane (od wędkowania...) dłonie. Ot, bogaci wędkarze z Polski...pamiętajmy, że był to 2003 rok. Nie mieliśmy wędki i wpadliśmy w strach ale okazało się, że bycie muzykiem, posiadanie instrumentów muzycznych i zaproszenia na koncert do stolicy Szwecji był miłym urozmaiceniem dla celników. Koncert zagraliśmy na ostatniej, otwartej na miasto kondygnacji wielkiego budynku Kulturhuset. Wieczór występowaliśmy my i Appart Organ Quartet, organowy kwartet z Islandii. Dziwne zestawienie... ale organizacja koncertu, hotel i pierwsza wyprawa w interior, ze znajomym szwedzkim dziennikarzem, uczyniła nas wiernymi fanami Szwecji. Po tej wyprawie już nigdy nie zdecydowaliśmy się na prom, zmieniły się czasy, ubyło wędkarzy z Polski i wielokrotnie ponawialiśmy wyprawy na Północ, aż po krąg polarny. Płyta ma trochę ponad 27 minut i zawiera fragmenty naszego pierwszego w Szwecji koncertu. Graliśmy w duecie. Nagrania wydobyłem z archiwum dopiero w 2007 roku i włączyliśmy je, po redakcji, do katalogu WFR pod numerem 015.
Na okładce Bogdan umieścił jedną z moich fotografii wyrytych w skale i malowanych (obecnie odnawianych co kilka lat) ochrą, bardzo starych mistycznych znaków, na odwrocie znajdziecie fotografie z Anią, zrobioną podczas instalowania sprzętu na scenie Kulturhuset.